1. SZÁMVITELI BESZÁMOLÓ
Az Imágó Egyesület 2012. évben gazdálkodásáról a számviteli törvénynek és a kapcsolódó előírásoknak megfelelve egyszerűsített éves beszámolót állított össze. A mérleg főösszege 560 ezer Ft, a saját tőke 460 ezer Ft.
2. KÖLTSÉGVETÉSI TÁMOGATÁS FELHASZNÁLÁSA
Tárgyévben az Egyesület 1 millió forint állami támogatást kapott a Nemzeti Kulturális Alaptól az Imágó Budapest 2012-es évi megjelentetésére.
3. VAGYONFELHASZNÁLÁSSAL KAPCSOLATOS KIMUTATÁS
A 2012-ben Egyesületünk saját tőkéje 460 ezer forint volt. Egyesületünk induló tőkével, jegyzett tőkével, lekötött tartalékkal, értékelési tartalékkal sem az előző évben, sem a tárgyévben nem rendelkezett.
A tárgyévi tőkeváltozás 110 ezer forint volt. A tárgyévi eredmény 350 ezer forint.
4. CÉL SZERINTI JUTTATÁSOK KIMUTATÁSA
Egyesületünk nem nyújtott cél szerinti juttatást, így e soron továbbra sem történtek kifizetések.
5. KÖZPONTI KÖLTSÉGVETÉSI SZERVTŐL, ELKÜLÖNÍTETT ÁLLAMI PÉNZALAPTÓL, HELYI ÖNKORMÁNYZATTÓL, TELEPÜLÉSI ÖNKORMÁNYZATOK TÁRSULÁSÁTÓL ÉS MINDEZEK SZERVEITŐL KAPOTT TÁMOGATÁS MÉRTÉKE
Egyesületünk nem részesült ilyen támogatásban a 2012-es évben.
6. A KÖZHASZNÚ SZERVEZET VEZETŐ TISZTSÉGVISELŐINEK NYÚJTOTT JUTTATÁSOK ÉRTÉKE, ILLETVE ÖSSZEGE
Az Egyesület vezető tisztségviselői nem részesültek a 2012-es évben ilyen juttatásban.
7. A KÖZHASZNÚ TEVÉKENYSÉGRŐL SZÓLÓ RÖVID TARTALMI BESZÁMOLÓ
Az IME közhasznú egyesületet 2008. 01. 29-én jegyezte be a Fővárosi Bíróság kutatási tevékenységre. Az egyesület kitűzött célja, hogy fórumot teremtsen a pszichoanalitikus gondolatok és más tudományos és kulturális területek kreatív találkozásához, elősegítve ezzel a pszichoanalízis hagyományának ápolását és megújulását.
A kitűzött célokat a 2012-es évben az alábbi tevékenységekkel kívántuk teljesíteni:
7.1. Imágó-est programok szervezése
Az Imágó Egyesület „Pszichoanalízis az élő társadalomban és kultúrában” című programsorozatának immár negyedik éve továbbra is a Nyitott Műhely (1123, Budapest, Ráth György u. 4.) adott otthont. Az eseményre a 2012-es évben öt alkalommal került sor. A sorozat célkitűzése továbbra is az volt, hogy a pszichoanalízis, tudomány és kultúra egy-egy releváns kérdését közérthető, népszerűsítő formában tárjuk az érdeklődő közönség elé. A pszichoanalízist a tudomány és kultúra különböző képviselőinek bevonásával kívántuk megismertetni, lehetőséget teremtve ezzel a különböző diszciplínák közötti párbeszédre. A programok témáját minden alkalommal meghívott beszélgetőpartnerek gazdagították, akik a szóban forgó elméletek, problémák és jelenségek új megvilágításáról gondoskodtak. A beszélgetések során a közönség tagjai is lehetőséget kaptak kérdéseik és gondolataik megfogalmazására. Ennek eredményeképpen minden alkalommal termékeny párbeszéd született, mely a laikusok és a hozzáértők számára egyaránt inspirálónak bizonyult.
A programok
A program időpontja: 2012. február 27.
Az esten Erős Ferenc „Pszichoanalízis és forradalom” c. könyvének megjelenése kapcsán a szerzővel beszélgettek: Kovács M. Mária történész (CEU), Borgos Anna pszichológus (MTA TTK Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet), Lugosi András történész (Budapest Főváros Levéltára) és Harmatta János pszichiáter (Tündérhegyi Pszichoterápiás Osztály).
A kötetről röviden: A könyv fő témája a magyarországi pszichoanalízis történetének egy kitüntetett periódusa, az 1918 őszétől 1919 augusztusáig terjedő forradalmi időszak. 1919 áprilisában a tanácskormány közoktatásügyi népbiztosságának rendelete alapján Ferenczi Sándort egyetemi tanárrá nevezték ki. Ő volt a világon az első olyan pszichoanalitikus, aki ebbéli minőségében kapott tanítási kötelezettséggel járó nyilvános rendes egyetemi tanári kinevezést. A könyv feltárja, hogy Ferenczi egyetemi epizódja miként kapcsolódott egyrészt a magyar felsőoktatás, ezen belül az orvosképzés 1918–19 folyamán végbement vagy tervezett átalakításához, másrészt a pszichoanalitikus mozgalom akadémiai elismertetésre, legitimációra irányuló igényeihez. A kötet dokumentum-melléklete közli az idevágó legfontosabb dokumentumokat – levéltári iratokat, cikkeket, leveleket – is. Ezek alapján rekonstruálható a folyamat, amelynek során Ferenczi és más pszichoanalitikusok átmenetileg helyet kaptak a budapesti tudományegyetemen.
A program időpontja: 2012. március 26.
Az esten „Kiki a csoportban” c. film vetítésére került sor, amelyet beszélgetés követett Mérei Zsuzsa pszichológussal és film rendezőjével, Xantus Jánossal. A beszélgetést Fecskó Edina moderáláta.
A témáról röviden: „Kiki gyerekkora, a nagyszülői házban. Anya, tesó, apa, unokatesó, nagymama, a Duna – mindenki igyekszik túlélni Kiki körül a családi tragédiát. A tizenegynéhány éves kicsi lány pedig csak figyel, hallgat és megfelel.
Mérei Zsuzsa és Vikár András létrehozott egy csoportot, ahol a kamerák mindennapos vendégek voltak, ahol a csoport arra szerződött, hogy a filmkészítők társaságában élik át a drámafolyamatot, Xantus János pedig vállalta a filmesek által egy időben olyannyira vágyott dokumentumfilmrendezői pozíciót: légy volt a falon, úgy kukucskált.” (Blaskó Ágnes: Légy a falon - Xantus János: Kiki a csoportban c. filmjéről)
A program időpontja: 2012. április 23.
A témáról röviden: Pán Péter egy kisfiú, aki születésekor úgy határoz, hogy sohase fog felnőni, nem fog öltönyt viselni, és nem lesz belőle banktisztviselő. Manapság rengeteg ilyen Pán Péter kerül a pszichoanalitikusok díványára, abban a reményben, hogy megszabadulhatnak ettől a modern “szindrómától”. Miért olyan fontos, hogy felnőjünk? Mit jelent felnőttnek lenni? Hogyan hagyhatjuk magunk mögött a gyermekkort anélkül, hogy megölnénk a bennünk élő gyermeket?
Erről és más kérdésekről beszélgettek: Kathleen Kelley-Lainé pszichoanalitikus (Párizs), a „Peter Pan avagy a szomorú gyermek” c. könyv szerzője, Somlai Péter szociológus (ELTE), Lénárd Kata pszichológus (PTE) és Molnár Gabriella újságíró (Nők Lapja). A beszélgetést moderálta Erős Ferenc pszichológus (PTE).
A program időpontja: 2012. október 1.
A témáról röviden: Kőváry Zoltán a pszichobiográfiai kiindulású, pszichoanalitikus orientációjú kreativitás-kutatás legjelesebb hazai – és nemzetközileg is ismert – képviselője. „Kreativitás és személyiség. A mélylélektani alkotáselméletektől a pszichobiográfiai kutatásig” c. könyve az antik alkotáselméletektől a tizenkilencedik századi romantikus elméleteken át a legmodernebb megközelítésekig széles áttekintést ad a művészi kreativitás pszichológiai kutatásáról, emellett elméleti és módszertani szempontból originális módon alkalmazza a történeti-interpretatív megközelítést, amelynek központi koncepciója az élettörténet pszichológiai vizsgálata, vagyis a pszichobiográfia. A kötetben érdekes elemzéseket olvashatunk Salvador Dalí, Csáth Géza és Kosztolányi Dezső életpályájának, személyiségének és alkotómunkájának kevéssé ismert összefüggéseiről.
Az este során ugyancsak bemutatásra került az Imágó Budapest 2012/1-es, Pszichoanalízis és kreativitás című, Kőváry Zoltán által szerkesztett száma, amelyben többek közt tanulmányok olvashatók Csontváryról és Szerb Antalról.
A beszélgetés résztvevői voltak: Kőváry Zoltán pszichológus (SZTE) a Kreativitás és személyiség c. könyv szerzője, Valachi Anna irodalomtörténész és Krékits József pszichiáter, a Szerb Antal-tanulmány szerzője. A beszélgetést Erős Ferenc pszichológus (PTE) moderálta.
A program időpontja: 2012. november 19.
A témáról röviden: A jelen kor és az elmúlt száz év legfontosabb filozófiai áramlata - az analitikus filozófia mellett – a fenomenológia. Noha Freud lényeges pontokon reduktivista, tehát antifenomenológiai megközelítést alkalmaz a lélekkel kapcsolatban, a pszichoanalízis számos fenomenológus, így Husserl, Heidegger, Sartre, Foucault, Merleau-Ponty, Levinas, Derrida vagy Paul Ricoeur számára fontos szerepet játszott, vagy legalábbis lényeges viszonyítási pontot jelentett.
Az Imágó Budapest c. folyóirat két tematikus száma (2012/2 és 2012/3.) olyan tanulmányokat közöl, amelyek a pszichoanalízist vagy magukat a lelki jelenségeket a fenomenológiai módszerrel közelítik meg. E cikkekhez kapcsolódva tartott az Imágó Egyesület kerekasztal beszélgetést a fenomenológia és a pszichoanalízis viszonyáról.
A beszélgetés résztvevői voltak: Pintér Judit Nóra, Schwendtner Tibor, Ullmann Tamás és Vermes Kata. A beszélgetést Szummer Csaba moderálta.
7.2. Imágó Budapest folyóirat kiadása
A 2010-ben alapított Imágó Budapest – a Thalassa folyóirat szellemi hagyományait tovább folytatva – több szakterület művelői számára nyitott, interdiszciplináris folyóirat, amelyben a pszichoanalízisnek és társtudományainak újabb eredményeiről éppúgy beszámolunk, mint történeti múltjának kutatásáról. Az Egyesület kiadásában megjelenő folyóirat, a 2011-es évhez hasonlóan, 2012-ben is négy számmal jelent meg. – Az Imágó Budapest 2012/1. száma a pszichoanalízis és a művészi kreativitás témáját helyezi középpontba. A 2. és a 3. számban a pszichoanalízis és a filozófia (ezen belül elsősorban a modern fenomenológia) viszonyával foglalkozó írásokat közöltünk. A 4. „Tömegkultúra és pszichoanalízis” című szám összeállítása során a mediális kultúra rendkívül variábilis jelenségeire érzékenyen reflektáló tanulmányokat gyűjtöttünk egybe.
7.3. Konferencia-szervezés
„Álom, trauma, pszichoanalízis” – Műhelykonferencia Heller Ágnes tiszteletére
Esemény ideje: 2012. április 18.
Esemény helye: Pécs, PTE BTK Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék (Zsolnay Vilmos utca 16.)
A konferencia a PTE BTK Pszichológia Doktori Iskola, Elméleti Pszichoanalízis Program és az Imágó Egyesület együttműködésével valósult meg.
IV. Magyar Pszichoanalitikus Filmkonferencia
Esemény ideje: 2012. november 22-24.
Esemény helye: Pécs, Zsolnai Kulturális Negyed (Zsolnay Vilmos utca 16.) és Apolló Artmozi (Perczel Miklós u. 22.)
A Parallel Történetek – címmel megrendezett konferencia PTE BTK Pszichológiai Doktori Iskola Elméleti Pszichoanalízis Programja, az Imágó Egyesület és az Imago International szervezésében valósult meg kb. 300 fő részvételével. A konferencia célkitűzése, szakmai irányelve a pszichoanalitikus filmtudomány interdiszciplináris területe iránt elkötelezett filmalkotók, filmtudományi szakemberek, pszichoanalitikusok és pszichoanalitikus szemléletű pszichológusok eszmecseréjének elősegítése, a témához kapcsolódó tudományos kutatások megismertetése, megvitatása és népszerűsítése volt. A középpontban továbbra is a párbeszéd és a kölcsönhatás állt: a pszichoanalitikus és kinematografikus tudás integrálhatósága, egy közös nyelv kialakításának lehetősége.
A konferencia szakmai programját 5 plenáris előadás, 29 szekció előadás, 11 műhelyfoglalkozás, 3 filmvetítés és beszélgetés és 2 filmvetítés és kerekasztal-beszélgetés alkotta. Plenáris előadást tartottak a hazai és nemzetközi filmtudomány, valamint a pszichoanalitikus művészetelmélet kiemelkedő jelentőségű szerzői (Daniel Dayan, Dragon Zoltán, Hubai Gergely, Kovács András Bálint, Kőváry Zoltán), szekcióelőadást tartottak a hazai filmes és pszichoanalitikus kutatócsoportok (például AVKF, BKF, ELTE, KRE, PTE, SE, SZTE) jeles képviselői. Filmvetítés és hozzá kapcsolódó panel- illetve kerekasztal-beszélgetés pedig egyrészt az elmúlt év pszichológiai szempontból kitüntetett szerepű magyar mozi- és tévéfilmjeihez (Csak a szél, Terápia, A hét utolsó napja), másrészt egy-egy jeles alkotó életművéhez (Em Cooper és Kende János) kapcsolódott. A műhelyfoglalkozásokon interaktív gyakorlatok kerültek bemutatásra illetve tematikus beszélgetések zajlottak egy-egy szaktudományos területhez kapcsolódóan (például filmművészet és pszichodráma integrációja, traumatizáció, a pszichoanalízis filmes reprezentációja, nézői identitás, videoklip hatásmechanizmusa).
7.4. Honlap üzemeltetése
Az Imágó Egyesület tevékenységéről, illetve a pszichoanalízis és kultúra találkozását érintő hazai eseményekről folyamatosan friss híreket szolgáltatunk a www.imagoegyesulet.hu oldalon.
Budapest, 2013. Június 30.
Erős Ferenc
Az Imágó Egyesület elnöke
Záradék: E közhasznúsági jelentést a Imágó Egyesület közgyűlése 2013. július 17-i ülésén elfogadta.