Galéria

2024. évi programok

Az Imágó Egyesület műhelybeszélgetései pszichoanalízisről, tudományról, kultúráról. A programsorozat szervezője: Szabó Dóra.

 

57. program

 

PSZICHOANALITIKUS VALLÁSPSZICHOLÓGIA

Az Imágó Budapest 2024/3. számának bemutatója

 

Időpont: 2024. december 2, hétfő, 18:00

Helyszín: Kelet Kávézó és Galéria, 1114 Budapest, Bartók Béla út 29.

A beszélgetés résztvevői: Gyimesi Júlia, Ita Mariann, Sütő Bertalan Balázs, Szabó Dóra

Szinte biztos, hogy a pszichoanalitikus valláspszichológia hallatán a legtöbbeknek a freudi valláspszichológia jut eszébe. Valószínűleg csak igen kevesen gondolnak arra, hogy a pszichoanalízisnek létezett egy olyan vonulata is, amelynek képviselői jóval nyitottabban viszonyultak a vallásos élményekhez és a vallás pszichológiájához. Már Freud korában is szép számmal akadtak, akik a pszichoanalízis mellett elkötelezve, ám Freud vallással kapcsolatos gondolatait kritizálva dolgoztak ki elméleteket a vallásos jelenségekről és a hitről. A pszichoanalízis modern változatainak köszönhetően pedig napjainkban is releváns irány a vallás pszichoanalitikus, pszichodinamikus és tárgykapcsolati megközelítése.

56. program

 

FILM, TRAUMA, FANTÁZIA

Az Imágó Budapest 2024/2. számának bemutatója

 

Időpont: 2024. szeptember 16, hétfő, 18:00

Helyszín: Kelet Kávézó és Galéria, 1114 Budapest, Bartók Béla út 29.

A beszélgetés résztvevői: Egri Petra, Margitházi Beja, Pintér Judit Nóra. Moderátor a szám szerkesztője, Bókay Antal.

„A mozi a végső művészi perverzió. Nem azt nyújtja, amire vágyunk, hanem megmondja, hogyan vágyakozzunk” – nyilatkoztatja ki Slavoj Žižek a „Perverzek mozikalauza” című film-esszéjének elején. A „Film, trauma, fantázia” című legújabb Imágó Budapest szám pontosan erről szól: a film vágyat rendező, megmutató természetéről, a trauma ősperverziójáról, a fantázia sohasem tiszta, sohasem megváltó szerepéről, gubancos belső létünk összevisszaságának hátteréről. Olyan kérdésekről, hogy miként élnek meg traumát kegyetlenkedő katonák és háborút átélő áldozatok, hogyan foglalja vissza a létet kivédhetetlen horrorral a természet, mire jutott a Szegény párák születési traumával megvert Bellája, vagy éppen arról, miként ingatja meg szimbolikus lét-képzetünket az anyatest abjektje, az iszonytató nőies.

55. program

 

MIT AKAR AZ ANYA?

Az Imágó Budapest 2024/1. számának bemutatója

 

Időpont: 2024. április 2. kedd, 18:00

Helyszín: Kelet Kávézó és Galéria, 1114 Budapest, Bartók Béla út 29.

A beszélgetés résztvevői: Ita Mariann, Nagy Enikő, Dr. Somkövi Ágnes. Moderátor a szám szerkesztője, Székely Zsófia.

 
Freud öröksége nyomán több mint száz éve foglalkoztatja a pszichoanalitikus gondolkodást, hogy „mit akar a nő”, de sokkal ritkábban tesszük fel azt a kérdést, hogy vajon mit akar az anya. Az Imágó Budapest 2024/1. számában Freud nevezetes kérdését parafrazeálva járjuk körül az anya szempontjait a pszichoanalízisben, illetve (pszichoanalitikus és gendertudományi nézőpontból) a tágabb kultúrában -- az anya testétől az anyai ambivalencián át a leszbikus szülőségig, a thalassális álmodozástól Schiele anyaképén át Raffai Jenő prenatális pszichológus munkásságának felidézéséig.

54. program


OTTO RANK – A PSZICHOANALÍZISEN INNEN ÉS TÚL

Az Imágó Budapest 2023/4. számának bemutatója


Időpont: 2024. február 19. hétfő, 18:00

Helyszín: Kelet Kávézó és Galéria, 1114 Budapest, Bartók Béla út 29.

A beszélgetés résztvevői: Bókay Antal, Kőváry Zoltán, Robert Kramer, Frigyes Júlia

 

140 éve született Otto Rank, a pszichoanalízis korai történetének egyik legfontosabb és legvitatottabb alakja. Rank munkássága a hazai szellemi közegben alig ismert, magyarul eddig csak A születés traumája című könyve volt olvasható. Kezdetben Freud egyik legbizalmasabb munkatársa volt, később azonban olyan témákat feszegetett, amelyekre a korabeli pszichoanalízis még nem volt felkészülve. Ilyenek voltak a szeparáció-individuáció kérdései vagy a születés következményeinek ontológiai aspektusai. A ’30-as években New Yorkban kezdődött munkásságának „pszichoanalízisen túli” része, amely hosszú távon hatással volt a humanisztikus, az egzisztenciális és a transzperszonális pszichológiára, a kreativitás-kutatásra és a művészetpszichológiára is. A lapbemutatón ezt a sokszínű életművet járjuk körül a szám szerkesztőivel, Bókay Antallal és Kőváry Zoltánnal, Otto Rank munkásságának egyik legavatottabb szakértőjével, Robert Kramerrel, valamint A születés traumája fordítójával, Frigyes Júlia pszichiáterrel.




Korábbi évek programjai

© 2010–2024 Imágó Egyesület
 
© 2010–2025 Imágó Egyesület Impresszum | Sitemap